Krav Maga Concept

Civilní forma systému Krav Maga (dále KM) je přizpůsobena tomu, aby ji byli schopni trénovat a také samozřejmě použít obyčejní lidé různých fyzických dispozic, jakéhokoliv věku, mladí i staří, muži i ženy.

Oproti ostatním formám KM se civilní verze zaměřuje především na případy neozbrojené obrany proti několika útočníkům včetně případů, kdy jsou útočníci ozbrojeni noži, pistolemi či dalšími zbraněmi. Neméně důležitými tématy, kterým civilní verze KM věnuje pozornost, jsou: jak se zachovat ve stresových situacích, jak správně využít řízenou agresivitu a umět improvizovat ve vypjatých situacích. 

KM se volně překládá do češtiny jako „kontaktní boj“. Viz. hebrejsko-český slovník -> Krav = boj / Maga = kontakt, dotyk. A je to systém vyvinutý pro armádu česko-slovenským židovským boxerem a zápasníkem jménem Imrich Sde-Or Lichtenfeld (Imi Sde-Or Lichtenfeld). Který utekl před nacisty do dnešní Izraele. Po celou dobu přejímal z jiných bojových umění techniky a v roce 1948 vznikl oficiálně systém Krav Maga. V dnešní době už nemůžem KM znát takovou, jakou jí učil velmistr Imi. Však spoustu jeho žáků dále pokračovalo v cestě rozvoji tohoto bojového systému. Jeden z nejznámějších je Eyal Yanilov. Hlavní instruktor naší školy Petr Zahrádecký řadu let studoval právě tento směr. Proto jsme od roku 2013 byli i pod samotnou organizací Krav Maga Global, v čele s mistrem Eyalem Yanilovem. Kde si rozvíjel vzdělání KM a získal 10 technický stupeň Graduate 5 a několik certifikátů k výuce pro civil, ženy, děti, ozbrojené složky, bezpečnostní agentury. Po určitých nejasnostech odešel od české organizace, společně s několika instruktory a hledal nějakou jinou kvalitní organizaci. Po odchodu instruktorů, z velké části zanikla česká Krav Maga Global organizace, v čele s Jakubem Otipkou, která se přejmenovala na Česká Krav Maga Asociace. Malá část instruktorů, ale u KMG zůstalo. Hl. instruktor Petr Zahrádecký po odchodu z KMG ČR odešel k SAMI Combat Systems, v čele s Peterem Weckaufem. Složil úspěšně instruktorské zkoušky na level 7 / Advanced Instructor 3, což bylo v Krav Maga Global označeno jako level Expert 1 a založil tak SAMI Center Znojmo (zkráceně jen SAMI Znojmo). Mistr Peter Weckauf (Wien, Rakousko) se věnuje bojovým uměním a systémům přes 40 let, zejména systému Krav Maga, filipínský Panantukan, boj s noži, sekerou, tyčemi, apod. Hodně spolupracuje s ozbrojenými rakouskými jednotkami, jako např. EKO Cobra nebo WEGA.

Vraťme se k systému nebo spíše konceptu zpět. Pro zvládnutí určitých dovedností se využívají speciální cvičení během tréninků, kdy se postupuje od jednoduchých sebeobranných technik až po realistické simulace ohrožení/útoku a to ať se jedná o rychlost, tempo, počet útočníků, viditelnost či místo (např. se také pořádají semináře CQB (close quarter battle) pro širokou veřejnost, kde se trénuje v dopravních prostředcích kupř. v autobuse, tramvaji, metru a starých budovách) Ale i přes maximální snahu o navození realistických podmínek útoků a ohrožení je vždy kladen velký důraz na bezpečnost studentů.

Krav Maga Concept (KMC) je styl zajímavý, jak pro osoby hledající skutečnou sebeobranu, tak i pro ty, co si chtějí rozšířit své znalosti a zkušenosti na poli bojových systémů. Krav Maga Concept je zkrátka stylem, který nabízí nejefektivnější techniky obrany před všemi typy útoků.

Certifikace: 

hl. instructor Petr Zahrádecký, level 7 / Advanced Instructor 3

instruktorka Eliška Zahrádecká, level 3 / Basic Instructor

pomocník instruktora David Lerch