Knife Fighting Concept

Knife Fighting Concept neboli Koncept boje s nožem je sofistikovaný bojový systém, který se zaměřuje na nůž a jeho použití pro sebeobranu. Tento bojový systém vytvořil osobně mistr Peter Weckauf, který má mnoho zkušeností s východními bojovými uměními, a to převážně z oblasti Filipín. Proto je Knife Fighting Concept z 90 % nový a z 10 % původní.

Hlavními pilíři konceptu boje s nožem od SAMI Combat Systems jsou neozbrojená obrana proti útokům nožem a hrozbám nožem, sebeobrana s nožem proti noži a prevence a zneškodnění útočníka. V boji s nožem se využívá různých typů bodno-sečných zbraní jako je klasický nůž s čepelí na jedné straně, po obou stranách, karambit, ale například i mačeta.

Tento systém má výhodu, že se dá vyučovat jako sebeobrana, ale taktéž jako bojové umění. Každý, kdo boj s nožem cvičí, si v tom může najít to svoje. Někdo se chce učit bránit, někdo si chce zlepšit pohybové a koordinační dovednosti a někdo to má zkrátka jako svoje hobby.

Na tréninku se pochopitelně staví opět vše na základech, čímž jsou základní postoje, jak držet nůž, pohyb v různém postoji, základní směry útoku nožem atp. Jakmile cvičenci znají základy a znají útoky, může se přejít dále a to konkrétně na obranu proti těmto útokům. Aby se jim člověk mohl bránit, musí se je pochopitelně nejdříve naučit a teprve potom bránit, nikdy ne naopak. Další částí jsou drily, které v jednom nekonečném sledu učí dotyčné cvičence útoky, obrany, koordinaci, práci obou rukou, pohyb v postoji aj. K těmto drilům je potřeba jistá dávka koncentrace a pečlivého provádění technik. V tréninku se cvičí samostatně, ve dvojici nebo ve skupině.

V současné době boj s nožem nevyučujeme, ale v budoucnu by jsme chtěli Knife Fighting Concept vyučovat, alespoň v rámci výuky studentů naší školy.

[wpdevart_youtube caption=““ align=“center“]3S2Lxjonadw[/wpdevart_youtube]

Certifikace: 

hl. instructor Petr Zahrádecký, student level 1 (nemůžeme vyučovat)

pomocník instruktora David Lerch, student level 1